Alert smogowy w Gorzowie

Tak złego powietrza w naszym mieście jak dotąd sensory airly nie odnotowały…
Dostaliśmy godzinę temu sygnał z okolic Stadionu Żużlowego od Pani Elżbiety Kozak:
„Mili moi, piszę z okolic Stadionu Żużlowego – proszę, sprawdźcie co się tu dzieje ???!!! Nie sposób wyjść nawet na balkon – tak „gryzie” w gardło… Istny smog … Może panowie policjanci z ul.Kwiatowej ruszą ….. na mały spacerek i sprawdzą, co jest „na rzeczy” K O S Z M A R !!! RATUNKU !!!
Mamy w okolicy TRUCICIELI, jednak widać, żadna ze służb nie jest władna, lub nie sili się, aby coś z tym zrobić – siedźmy dalej cicho, płaćmy „służbom” za to, że są i dajmy się zatruwać !!!”

Przy ul. Teatralnej, na ul. Wybickiego, w całym Centrum Gorzowa powietrze jest wyjątkowo złej jakości. Rekord na Os. Poznańskim, gdzie normy przekroczone są wielokrotnie, co widać na grafice. Na zdjęciu: ul. Teatralna.
Całość do sprawdzenia na www.airly.eu

Odnotowujemy tę sytuację po raz kolejny, a jest coraz gorzej. Idzie zima, więc prawdopodobnie powietrze w Gorzowie będzie jeszcze gorszej jakości.
Stan powietrza w mieście będziemy monitorować na bieżąco.

Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych oraz w dużych miastach ruch drogowy. Spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców. Emisja pyłów powodowana jest również przez przemysł, ale ze względu na wysokość emitorów oraz obowiązujące przepisy prawne regulujące dopuszczalne wartości emisji, źródła te mają zwykle dużo mniejszy wpływ na jakość powietrza.

Sensory rozmieszczone są na szkołach: SP 1 od ul. Dąbrowskiego, SP 6 od strony frontowej budynku, SP 12 od boiska szkolnego, podobnie Zespół Szkół Budowlanych i Samochodowych. Pozostałe trzy są na posesjach prywatnych – al. Konstytucji w rejonie ulic Asnyka i Grottgera, ul. Strażacka na domku jednorodzinnym kilkadziesiąt metrów od głównej drogi oraz na Zawarciu na os. Ułańskim – kilkadziesiąt metrów za przychodnią przy ul. Towarowej. Wszystkie są doskonale widoczne, a kolor diody zmienia się, dzięki czemu można z zewnątrz ocenić stan powietrza.

Owe sensory mierzą poziom pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 czyli mieszaniny cząstek stałych i kropelek cieczy w powietrzu. PM10 mają rozmiar jednej tysięcznej milimetra średnicy i mogą penetrować najgłębsze partie płuc.

Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu w Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
  • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
  • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)

Z kolei Unia Europejska dla pyłów drobnych PM10 i PM2,5 ustaliła jedynie poziom dopuszczalny, odpowiednio dla PM10 – 50 µg/m3 (dobowy) i 40 µg/m3 (średni-roczny), a dla pyłu PM2,5 – 25 µg/m3 (średni-roczny).

Normy odnośnie dopuszczalnych stężeń dobowych ustalone przez Światową Organizację Zdrowia, to 25 μg/m3 dla PM2.5 oraz 50 μg/m3 dla PM10.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *