Czy wiesz że …

Fale upałów to okres przynajmniej 3 dni z maksymalną temperaturą powyżej 30°C. W naszym mieście zwiększa się liczba i okres trwania fal upałów średnio o 0,1 zjawiska na dekadę i o 0,9 dnia na dekadę. Fale upałów stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Mają wpływ na rolnictwo i gospodarkę. Skutki fal upałów potęgowane są procesami urbanizacyjnymi.

W Gorzowie w okresie 1981-2015 zanotowano 28 takich fal, trwających od 3 do 11 dni, przy czym należy podkreślić, że to zjawisko w ogóle nie wystąpiło w 16 latach, ale od 2010 roku pojawia się niemal corocznie. Najdłuższe fale upałów (w badanym okresie), wynoszące 11 dni, wystąpiły w roku 1994 i 2006. Według IPCC fale upałów mają być bardziej dotkliwe, będą trwać dłużej i pojawiać się częściej. 

Temperatura maksymalna dla Gorzowa rośnie w tempie 0,04°C na dekadę. Absolutne maksimum (37,4°C) zanotowano w dniu 21 lipca 1998 roku. Zauważa się wzrost najwyższych dobowych wartości temperatury o czym świadczy zwiększająca się liczba dni z temperaturą ekstremalną przekraczającą wyznaczony górny próg, średnio o 0,5 dnia na dekadę.

źródło: Plan adaptacji do zmian klimatu dla miasta Gorzowa Wlkp.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *