Filmy

Zapomniany gorzowski rezerwat …

W związku ze Światowym Dniem Ziemi film o naszym wspólnym dobru, miejscu magicznym, acz nieco zapomnianym. To Gorzowskie Murawy, czyli rezerwat przyrody (jednocześnie obszar Natura 2000).
Rezerwat ten mieści się w granicach administracyjnych miasta, to dawny poligon wojskowy. Niespełna pół roku temu obszar objęto planem zadań ochronnych dla Natura 2000 Murawy Gorzowskie PLH080058. Plan obejmuje usuwanie nalotów drzew i krzewów ze szczególnym uwzględnieniem gatunków obcych poprzez wycinkę i wyrywanie oraz ekstensywne użytkowanie kośne, pastwiskowe lub kośno-pastwiskowe zbiorowisk roślinnych; ponadto ustawienie 4 tablic edukacyjnych. Czekamy na plan ochrony rezerwatu, który pozwoli odpowiednio zagospodarować, wyeksponować walory przyrodnicze oraz udostępnić ten teren poprzez regularne ścieżki, szlaki piesze.

Gorzów w obiektywie Kamila Żemojtela

Gorzów z 2015 r., tak duże ujęcia po raz pierwszy z drona. Urzekające obrazy i muzyka dodająca dreszczyku emocji. Katedra sprzed pożaru, Gorzów i jego mieszkańcy! A Wam jak się podoba? To wszystko dzięki autorowi i jego pasji – brawo Kamil Żemojtel! PS. Proszę włączyć HD w ustawieniach.

Gorzów w obiektywie Kamila Żemojtela, Sierpień 2015

Gorzów z 2015 r., tak duże ujęcia po raz pierwszy z drona. Urzekające obrazy i muzyka dodająca dreszczyku emocji. Katedra sprzed pożaru, Gorzów i jego mieszkańcy! A Wam jak się podoba? To wszystko dzięki autorowi i jego pasji – brawo Kamil Żemojtel! PS. Proszę włączyć HD w ustawieniach 😉

Opublikowany przez GEO Gorzów 26 listopada 2017

 

Dzika, rozlana Warta i Noteć – listopad 2017

Dzika, rozlana Warta i Noteć – osiem miejsc w 1 minutę! Unikatowy i zapierający dech w piersiach reportaż z ostatnich dni wysokiego stanu wody w rzekach. Te miejsca to (ujęcie po ujęciu): 1) Mielnica okolice Noteci 2) Santok 3) Górki 4)-9) Gorzów 10) Studzionka 11) Świerkocin 12) Słońsk 13) Kostrzyn, granica otuliny Parku Narodowego „Ujście Warty”. Autorem materiału jest pan Adrian Łopiński. Wystarczy wejść w link poniżej.

https://vimeo.com/243504955

 

Rezerwat przyrody „Gorzowskie Murawy”

Rezerwat przyrody „Gorzowskie Murawy” to obszar należący do najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce Zachodniej. Obejmuje strefę krawędziową doliny Warty. Zapraszamy do obejrzenia tego ciekawego miejsca, naszej gorzowskiej perły. Spot reklamujący rezerwat zrealizował Artur Suchocki firma CAVOK (www.youtube.com/watch?v=npmJELBRWYY).

Rezerwat przyrody "Gorzowskie Murawy"

Rezerwat przyrody „Gorzowskie Murawy” to obszar należący do najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce Zachodniej. Obejmuje strefę krawędziową doliny Warty. Zapraszamy do obejrzenia tego ciekawego miejsca, naszej gorzowskiej perły 🙂 Spot reklamujący rezerwat zrealizował Artur Suchocki firma CAVOK.https://www.youtube.com/watch?v=npmJELBRWYY

Opublikowany przez GEO Gorzów 27 września 2017

 

Chmury nad Gorzowem 

Widok z ul. Sportowej przemieszczających się chmur w przyspieszonym tempie, jednymi słowy godzinne zdarzenie przedstawione w pół minuty. Film poklatkowy zrealizował pan Karol Pańka.
P.S. Wędrówka chmur uzależniona jest od prędkości i kierunku wiatru na danej wysokości. Prędkość wiatru wzrasta wraz z wysokością. Ponadto chmury znajdujące się niżej mogą zmierzać w innym kierunku niż te znajdujące się wyżej, ponieważ kierunek wiatru może być wysokościowo zróżnicowany. Dla przypomnienia chmury dzielą się m.in. na chmury piętra: niskiego, średniego i wysokiego (maksymalnie do 12 km nad powierzchnią ziemi).

Chmury nad Gorzowem

Widok przemieszczających się chmur w przyspieszonym tempie, jednymi słowy godzinne zdarzenie przedstawione w pół minuty 🙂 Film poklatkowy zrealizował pan Karol Pańka. Czy ktoś z Was odgadnie co to za miejsce w Gorzowie? P.S. Wędrówka chmur uzależniona jest od prędkości i kierunku wiatru na danej wysokości. Im większa wysokość, tym prędkość wiatru jest większa. Ponadto chmury znajdujące się niżej mogą zmierzać w innym kierunku niż te znajdujące się wyżej, ponieważ kierunek wiatru może być wysokościowo zróżnicowany. Dla przypomnienia chmury dzielą się m.in. na chmury piętra: niskiego, średniego i wysokiego (maksymalnie do 12 km nad powierzchnią ziemi).

Opublikowany przez GEO Gorzów 23 września 2017

 

Pagórkowate okolice Gorzowa – Nadleśnictwo Bogdaniec

Kierunek południowy zachód, niespełna 10 km od Gorzowa, do pokonania w pół godziny rowerem, Nadleśnictwo Bogdaniec a tam … ekscytujący spacer czerwonym szlakiem po pagórkowatym terenie ukształtowanym w epoce lodowcowej. Tak w epoce lodowcowej, która zakończyła się 12 tys. lat temu. Ciekawe że wzniesienia które możemy podziwiać, są pozostałością lądolodu i tego co ze sobą przyniósł. 6 kilometrów trasy zapewni wam relaks i satysfakcję obcowania z przyrodą. Spacer w spokojnym tempie, z przerwami na zdjęcia, nie zajmie dłużej niż 2 godziny.

 

Pożar gorzowskiej Katedry NMP

Film w hołdzie wszystkim tym, którzy ratowali gorzowską Katedrę. 
Wyrazy szacunku ponad 200 Strażakom uczestniczącym w akcji ratowniczej, Prezydentowi i Władzom Miasta oraz Mieszkańcom wspierającym akcję. 
Proszę o udostępnianie dalej – Gorzów zdał egzamin!

 

Wiosna 2017

Naplotkowała sosna
że już się zbliża wiosna.
Kret skrzywił się ponuro:
– Przyjedzie pewnie furą…
Jeż się najeżył srodze:
– Raczej na hulajnodze.
Wąż syknął!: Ja nie wierzę,
Przyjedzie na rowerze.
(…)
A wiosna przyszła pieszo.
Już kwiatki za nią spieszą,
Już trawy przed nią rosną,
I szumią – Witaj Wiosno!
(Jan Brzechwa)

Wiosna w Gorzowie i okolicach. GeoGorzów zaprasza do krótkiej przechadzki po gorzowskich parkach i ogrodach w poszukiwaniu przejawów rozpoczętej właśnie wiosny!

 

Gorzów i okolice 2016/17

Zapraszam w niezwykłą podróż! Firma Skyline przygotowała materiał z terenu Gorzowa i okolic, który jak sądzę, trafi również w Wasze gusta  
Rozlewiska Warty i drzewa w parku późną jesienią, za dnia. Świąteczny Gorzów nocą, który potrafi być ciekawy i zajmujący mimo zimowej pory. Liczne miejsca, z Gorzowa i okolic, które znamy i lubimy do nich wracać.
Film jest dobrą okazją, by przypomnieć garść podstawowych danych geograficznych o naszym regionie.
Gorzów, liczący oficjalnie 124 116 mieszkańców, położony jest na dwóch brzegach Warty u ujścia Kłodawki, na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Ukształtowanie terenu jest skutkiem m. in. działalności lądolodu oraz czynników fluwioglacjalnych oraz czynników eolicznych. Leży w obszarze dwóch regionów: regionu Pojezierza Myśliborskiego z subregionem Równina Gorzowska oraz regionu Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej z subregionem Kotlina Gorzowska. Gorzów leży na wys. zaledwie 18-21 m n.p.m. (pradolina, na płd. od Warty) i do 100 m n.p.m. na wysoczyźnie morenowej (na płn. od Warty). Posiada wiele wzniesień zlokalizowanych na wysoczyźnie morenowej, których wartość wysokości względnej to maksymalnie 40 m.

A zatem – ruszamy!
Film pod patronatem GeoGorzów.

 

Zmiany granic Gorzowa

Zmiany granic Gorzowa w l.1945-2017, tym razem w formie slajdowej.
W 1945 roku Gorzów był mniejszy o ok. 40 % od obecnego.
W 1961 r. przyłączono do miasta Siedlice i część Wieprzyc.
W 1977 r. dołączono część Baczyny, Chróścik, Chwalęcice, część Karnina, Małyszyn, część Wieprzyc oraz Zieleniec.
W 2001 r. miała miejsce ostatnia zmiana administracyjnych granic Gorzowa – przyłączono wtedy obszary po poligonach.
Obecnie, w 2017 r., powierzchnia miasta to 85,72 km².

 

Warta zimą

Warta w Gorzowie 2017 – krótka impresja zimowa.
Obrazy z filmu są znane ponieważ przedstawiają bieg Warty w centrum miasta. Zima dodaje niewątpliwego uroku rzece, który warto było uwiecznić. Jako że profil zajmuje się tematyką z zakresu geografii i nauk przyrodniczych to należy wspomnieć, że rzekę charakteryzuje śnieżno-deszczowy reżim zasilania z jednym maksimum i jednym minimum w ciągu roku. Najwyższe stany wód występują w czasie roztopów w okresie od stycznia do kwietnia. Po wezbraniach wiosennych następuje stopniowe obniżanie się stanów wody trwające do listopada. Opady okresu letniego tylko nieznacznie wpływają na zmianę tendencji spadkowej stanów wód.

 

Rezerwat przyrody „Gorzowskie Murawy”

„Nasze marzenia są nieodłączną częścią naszego istnienia. Im większe nasze sny, tym większa szansa naszej przyszłości” – Henryk Skolimowski.
Niech naszym marzeniem stanie się wyeksponowanie gorzowskiej perły: rezerwatu przyrody „Gorzowskie Murawy”.
Obszar o niebanalnej geomorfologii ukształtowanej podczas ostatniego zlodowacenia, z cennymi przyrodniczo murawami kserotermicznymi, które wiosną pobudzą się do życia. Wzniesienia dochodzące do 85 m n.p.m., z których rozpościera się malowniczy widok na rzekę Wartę. Sami zobaczcie jak to było dwa dni temu.

 

Santoczno zimą

Miejscowość Santoczno w gm. Kłodawa daje możliwość wypoczynku i rekreacji o każdej porze roku. Zimowa odsłona zamarzniętego jeziora Mrowinko Małe, wędkowanie i ognisko nad brzegiem to niewątpliwy urok tego miejsca. Obszar usiany jest jeziorami przepływowymi na rzece Santoczna, takimi jak: Mrowinko Małe, Mrowinko, Lubie, Lubieszewko i Sitno Moczydelskie. Istnieje możliwość przepłynięcia trasy kajakiem co najmniej od Lip do Santoczna.