Konferencja: Gorzów, miasto na siedmiu wzgórzach – prawda czy mit?

Od ok. 1960 r. w literaturze przedmiotowej, lokalnych mediach, w rozmowach oficjalnych i prywatnych powtarzane jest twierdzenie, iż Gorzów położony jest na siedmiu wzgórzach. W świadomości mieszkańców przekonanie to zakorzeniło się tak mocno, że siedem wzgórz staje się nieomal wizytówką miasta. Co ciekawe, jak dotąd nikt nie pokusił się o zidentyfikowanie owych „wzgórz”. Jako że temat powraca co pewien czas, warto było zmierzyć się ostatecznie z problemem od strony naukowej. Jak jest naprawdę? Czy siedem wzgórz to tożsamościowa legenda podobna do tej o krakowskim Smoku i warszawskiej Syrence? Czy niemający nic wspólnego z faktami, mit trącący megalomanią?

22 lutego odbyła się konferencja naukowa pt. „Gorzów, miasto na siedmiu wzgórzach – prawda czy mit?”, w ramach 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Organizatorami było Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim oraz Stowarzyszenie GEO Gorzów.

Ponad 150 osób wzięło udział w konferencji. To całkiem niespodziewany sukces i rekord frekwencyjny! Sala konferencyjna pękała w szwach, niestety połowa z liczby przybyłych osób nie zmieściła się w niej. Prelekcje wygłosili profesorowie Ryszard Krzysztof Borówka (US), Radosław Skrycki (US), Dariusz Rymar (AJP, Archiwum) oraz Alicja Laszuk (prezes GEO Gorzów). Okazało się, że ogromnym i niespodziewanym zainteresowaniem cieszy się w Gorzowie tematyka regionalna z pogranicza geografii i historii lokalnej, gdy jest prezentowana profesjonalnie i atrakcyjnie.
Konferencji towarzyszyła wystawa „Gorzowskie widoki”. 64 zdjęcia przedstawiło siedmioro gorzowskich fotografów, znanych z publikacji na naszej stronie: Aleksandra Zabłocka, Artur Suchocki, Kamil Żemojtel, Łukasz Alberski, Stefan Kasprzyk, Konrad Kerker i Paweł Kamrad. Wystawę można oglądać przez najbliższe tygodnie w Archiwum przy ul. Mościckiego 7. Podczas wydarzenia Patrycja Dopierała i Grzegorz Klicki zaprezentowali kilka utworów muzycznych, w tym po raz pierwszy publicznie wykonali „Sen o Gorzowie”.
W najbliższym czasie na geogorzow.pl jak i na naszym profilu FB przedstawimy streszczenie konferencji. W kolejnych dniach będziemy również publikować zdjęcia z wystawy „Gorzowskie widoki”.

Serdecznie przepraszamy wszystkich z Państwa, którzy zmuszeni byli śledzić przebieg konferencji w innej sali na telewizorze jak również za niedogodności techniczne. Żaden z organizatorów nie spodziewał się aż tak rekordowej frekwencji, która dwukrotnie przekroczyła możliwości lokalowe Archiwum. Serdecznie prosimy o wyrozumiałość. To nasze pierwsze tak duże wydarzenie.
Kolejne planowane w tym roku konferencje nt geografii i historii Gorzowa przeprowadzimy w zdecydowanie większych salach, by każdy chętny mógł w nich uczestniczyć bez poczucia dyskomfortu.

Patronami konferencji byli: Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, którego reprezentował zastępca Prezydenta Jacek Szymankiewicz, Lubuska Kurator Oświaty Ewa Rawa. Patronami medialnymi byli: TVP3 Gorzów, Radio Gorzów, Gazeta Lubuska oraz „Gorzów Wczoraj„. Mecenasem konferencji był Jacek Wiernicki – Metalplast. Konferencję poprowadził Ireneusz Gasza.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *