Niepodległa

Przygotowałam Wam prawdziwy rarytas na 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto fragment mapy wydanej w 1920 r. we Lwowie.

Widać tu pogranicze polsko-niemieckie oraz nasze miasto jako… „GORZÓW”! Zaraz po I wojnie światowej, niedługo po tym jak zgodnie z Traktatem wersalskim Polska odzyskała m.in. Wielkopolskę, polscy kartografowie nanosili na mapy nie „Landsberg” lecz właśnie „Gorzów” (bez przymiotnikowo). Nazwa „Gorzów” dla oznaczenia niemieckiego Landsbergu znana była przed II wojną światową nie tylko w literaturze polskiej (od XIX w.) ale również w geografii.

Warto zauważyć, że granica polsko-niemiecka przebiegała przed 1945 r. zaledwie ok. 25 km od Gorzowa. Rozdzielała okolicę tak, że np. Skwierzyna i Międzyrzecz, polskie miasta należące do Rzeczypospolitej przed rozbiorami w XVIII w. pozostały po niemieckiej stronie, a już Międzychód i Sieraków w 1919 r. wróciły do Polski. Interesującym jest, iż części miejscowości pozostawiono nazwy niemieckie, innym zaś dano nazwy polskie.

Z okazji Święta 11 listopada składam Wam życzenia radości z Niepodległej Polski. Obyśmy mogli w spokoju pracować dla niej i następnych pokoleń mając w pamięci ofiarę milionów Polaków, którzy oddali za Polskę życie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *